Na co si dát pozor při výběru dodavatele nového webu?

Co vlastně pro zadavatele znamená „objednat si web“? A jak to celé probíhá?

Přišel správný čas a padlo rozhodnutí nechat si udělat webovou prezentaci.
Pojďme se společně podívat, co to vlastně obnáší.

Výběr správného dodavatele / systému

V dnešní době si můžete vybírat ze spousty firem a freelancerů, kteří se tvorbou webu zabývají. Jak už to tak bývá, i v našem oboru je možné narazit na značnou rozmanitost v kvalitě poskytovaných služeb. Jedním z nejdůležitějších kroků tvorby webových stránek z pohledu zákazníka je výběr správného dodavatele, případně CMS na kterém web poběží.

Firma se specializací na weby

Raději volíte jistotu a navážete spolupráci se společností s úzkým zaměřením podnikání na tvorbu internetových stránek. Uvědomujete si, že to bude stát nějaké ty peníze, ale kvalita je zaručena, že? Není!

Ač je spolupráce se specializovanou agenturou jistější z pohledu nečekaných výkyvů a výsledku, rozhodně to neznamená, že nemůžete šlápnout vedle. Setkal jsem se i s klientem, který několikrát po sobě sedl na lep obchodním zástupcům společností, které uměly naprosto vše, prakticky okamžitě, s minimální zátěží klienta a za malé peníze. Inu, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Zde většinou vše začíná i končí platbou za první zálohu. U těch lepších pak dojde k vytvoření webové prezentace, ovšem absolutně nekorespondující s tím, co bylo obchodním zástupcem přislíbeno. Agentury navíc velmi často používají vlastní řešení, na kterém web běží. Nedodělaný projekt tak ani nejde předat někomu jinému k dokončení. V praxi to znamená, že pokud agentura nedodá slibované, musíte rozjet kolečko hledání dodavatele znovu. Toto Vás bude stát spoustu času, nervů a dalších peněz.

Samozřejmě existuje také spousta agentur, u kterých se opravdu strachovat nemusíte. Komunikace od začátku do konce je perfektní, a výsledky jsou přesně dle představ klienta. Jen je potřeba počítat s tím, že náklady na tvorbu webu nebudou nijak zanedbatelné. Přeci jen budete platit za práci TOP projekťáka, grafika, kodéra, stylaře, programátora a spoustu dalších lidí, kteří se v pozadí podílí ať už přímo či nepřímo na tvorbě Vašeho webu. A taky za kafe… V agenturách se opravdu pije hrozný množství kafe.

Potřebujete rozsáhlé řešení na míru s jistotou termínu dodání v požadované kvalitě a nemáte problém za podobné řešení dát odpovídající částku peněz? Pak správná agentura pro Váš může být ideálním partnerem. Jen pozor na slibotechny, tady přešlap opravdu bolí.

Freelanceři, co dělají weby

Víte, že je potřeba investovat do nového webu ale budgetu není nafukovací, nebo jde o vlastní peněženku. Lepší než agentura se Vám zdá spolupráce s freelancerem, žádného ale Vy ani Vaši známí osobně neznáte.

Skočíte tedy na webtrh.cz, zaregistrujete se a nahodíte poptávku. Do dvou hodin máte ve schránce 10 nabídek. Zatím jde všechno dobře. Volíte tu nejlevnější, protože všichni umí vlastně to stejné – udělat web. Problém je, že skutečnost už tak růžová není. Po dvou měsících zjišťujete, že s prvním freelancerem to asi nepůjde. Sice dokázal nahrát jakousi kostru webu na hosting ale tím to v podstatě končí. Ty poctivější se přiznají, že jsou třeba studenti a narazili na strop svých dosavadních schopností. V horším případě se prostě jen odmlčí. Zkusíte tedy druhé, třetího, čtvrtého a všechno je to podobný příběh.

Samozřejmě máte také možnost hned na poprvé natrefit na super freelancera, který Vám vyřeší naprosto vše a budete spokojení. Častěji se však stává právě to, že narazíte na někoho nespolehlivého. Berte tedy v potaz fakt, že za freelancera se může vydávat v podstatě každý a je potřeba být obezřetní v tom, komu věnujete svůj čas a peníze.

Lepší cestou je tedy hledat freelancera, který už má něco za sebou a pokud možno s vlastní webovou prezentací. A nejlépe takového, který nechce mermomocí urvat každou zakázku, ale na rovinu Vám řekne své zaměření a limity.

Pokud zatím neznáte žádného spolehlivého freelancera a potřebujete udělat web za rozumnou cenu s dobrým výsledkem, kontaktujte mě a rád Vám pomohu.

Udělat si web svépomocí

Začínáte s podnikáním a peněz není nazbyt. Kšeftů se zatím moc nehrne, a tak máte celkem dost volného času. Rozhodnete se tedy dělat s časem něco produktivního a pošťouchnout své podnikání tím, že si vytvoříte prezentaci svého businessu na internetu. Je to ale dobrý nápad? Jasně, že je!

Je potřeba si realisticky uvědomit své schopnosti a limity. Pokud s počítačem nejste úplně kamarádi, pak můžete využít relativně snadné vytvoření hezkých stránek svépomocí přes služby typu webnode.cz nebo shoptet.cz. Sice budete platit pravidelné měsíční poplatky ale nemusíte řešit žádné technické složitosti. Je však potřeba počítat s tím, že tyto generické služby mají své limity a musíte se jim přizpůsobit.

Naopak pokud s počítačem už něco umíte, nebojíte se zkoušet nové věci, po pádu vždycky opět vstanete a máte opravdu hodně volného času, pak můžete zkusit vytvořit vlastní webové stránky bez generických služeb s měsíčními poplatky.

Je hodně možností, jak vytvořit web zdarma: 

  1. Chcete se u tvorby webu i něco naučit a pochopit, jak to celé funguje? Fajn, web zvládnete vytvořit v jakémkoliv textovém editoru (i v základním Poznámkovém bloku). Pokud nevládnete angličtinou, pak Vám nejvíce pomůže starý dobrý jakpsatweb.cz. Ostatně, před 17ti lety mi byl web také velkou oporou (díky!). Pokud angličtina není problém, pak můžete hledat základní znalosti i na W3Schools.com. Budete se chtít naučit něco o HTML, CSS a JavaScriptu, no a časem i PHP. První web nejspíš nebude žádný zázrak, ale to ani nebyl cíl, že? Cíl byl se něco naučit a to se určitě povede.
  2. Nezajímá Vás pozadí tvorby webu, nechcete řešit serverovou část a stačí Vám prostě jen pěkné, statické a jednoduché stránky? Zkuste Mobirise builder. Je jednoduchý, přehledný, má šablony a je zadarmo. Moc se s ním nenatrápíte a výsledek je fajn.
  3. Potřebujete složitější věci? Možná i nějaký ten eshopík? Nebo jen možnost do budoucna web rozšiřovat v případě, že se podnikání bude dařit? WordPress pro Vás bude ideální. Je však potřeba počítat s tím, že pro větší úpravy budete muset znát nejen HTML, CSS, JS a PHP, ale také WordPress jako takový a jeho možnosti a limity. Výhoda WordPressu je v tom, že když už narazíte na své limity, můžete zkusit najít freelancera, který Vám pomůže.
 

A jak to vidím já?

Pro opravdu složitá řešení na míru bych volil ověřenou agenturu nebo vlastní specializované IT oddělení. Klidně i ve spolupráci s nezávislým poradcem pro dohled nad tím, že se projekt posouvá správným směrem. Pro prezentace firmy či osobního brandu, menší a střední eshopy ale i specifická řešení bych se nebál spolupráce s šikovnými freelancery. A osobní weby bez většího účelu můžete zkusit vytvořit sami.

Pokud někde při procesu vytváření webu narazíte na překážku, kterou se Vám nedaří překonat napište mi a určitě se na nějaké pomoci/spolupráci domluvíme.

Témata: